Aranżacja nowoczesnego biura, czyli jak przyciągać i zatrzymać pracowników?

W pracy spędza się większą część dnia, w związku z tym biuro powinno być urządzone tak, by spełniało oczekiwania i dawało komfort pracy wszystkim pracownikom. Jak powinno wyglądać takie wnętrze, by zachęcało do pracy? O tym poniżej.

Co przyciąga pracowników do firmy?

Oczywiście, że ważny jest charakter firmy oraz proponowane przez nią wynagrodzenie za wykonywane zadania. Jednak teraz, kiedy rynek pracy jest względnie nasycony, w wyborze zatrudnienia coraz większego znaczenia nabiera to, jak wyglądają warunki pracy. Dla wielu osób ważna jest sama lokalizacja biura. Liczy się to, by można było do niego łatwo dotrzeć i to, by w pobliżu znajdowały się np. sklepy i lokale gastronomiczne. Jednak równie ważny, a może najważniejszy jest wystrój biura – czyli to jak zostaną wyposażone poszczególne jego pomieszczenia. Dlatego właściciele muszą zrobić wszystko, by stworzyć biuro, które będzie nowoczesne, a zarazem wygodne w użytkowaniu. Nowi pracownicy zwracać będą bowiem uwagę na istniejące w nim udogodnienia, ogólną atmosferę i to, czy komfort pozwoli na wydajną pracę. Wiadomo przecież, że firmę tworzą ludzie – i to ich zadowolenie powinno stać zawsze na pierwszym miejscu. Nowoczesne biuro powinno być więc zaaranżowane zgodnie z potrzebami pracowników.

Na jakie strefy należy podzielić nowoczesne biuro?

Obecnie biuro nie może być powierzchnią jednostajną, ponieważ wedle nowoczesnych standardów powinno być ono podzielone na funkcjonalne strefy. Trzy najważniejsze to:

1. Strefa zadaniowa, czyli mówiąc inaczej strefa pracy. Zadaniowy podział wnętrza polega na tym, że jego układ podzielony jest na części/pomieszczenia, w których realizuje się różne cele pracy. Czasem wiąże się to ze zmienianiem miejsca pracy przez jednego pracownika. Takie rozwiązanie posiada wiele zalet, a wśród najważniejszych wymienić można to, że układ zadaniowy:

– zwiększa wydajność (ponieważ strefy są dokładnie dopasowane do obowiązków),
– zwiększa możliwości interakcji oraz komunikacji między pracownikami,
– pozwala na zmianę pozycji roboczej (co wpłynie pozytywnie na ogólny stan zdrowia),
– pozwala pracownikom poczuciem, że pracodawca darzy ich zaufaniem i pozwala na pewną swobodę.

Takie rozwiązanie sprawdza się szczególnie w nieco większych firmach, gdzie jednocześnie realizuje się różne zadania (które wymagają jednak współpracy między pracownikami).

2. Strefa wypoczynku. Długotrwała wydajność pracowników w zlecanych im zadaniach jest możliwa tylko wtedy, kiedy będą mieli oni szansę na krótki odpoczynek (w trakcie pracy). Pozwoli on bowiem na zregenerowanie sił, a chwilowa zmiana otoczenia zwiększy koncentrację oraz kreatywność. Ważne jest więc, by w nowoczesnym biurze znalazło się wydzielone miejsce do nieformalnych spotkań i relaksu. Powinno zostać ono wyposażone w wygodne kanapy, pufy, czy fotele. Niektórzy pracodawcy idą o krok dalej, ustawiając tam stół do ping-ponga lub do „piłkarzyków”.

3. Strefa socjalna, to znaczy miejsce do spożywania posiłków. W zależności od wielkości firmy może być to bufet lub dobrze wyposażona kuchnia (z czajnikiem, ekspresem, lodówką oraz kuchenką mikrofalową). Każda strefa socjalna powinna posiadać stoliki, które umożliwią wspólne spożywanie posiłków.

Nowoczesne biuro – przestrzeń umożliwiająca wydajną pracę

W urządzaniu takiej przestrzenie nie można zapomnieć także o tym, jak ważną rolę odgrywa odpowiednie oświetlenie – które powinno być zróżnicowane (zgodnie ze strefami). Najlepiej jest postawić na kilka rodzajów lamp. Po pierwsze biurkowe, z jasnym światłem i regulowanymi korpusami, które pozwolą kierować strumieniem światła w wybranym kierunku. W sferze wypoczynkowej dobrze sprawdzić się mogą lampy podłogowe, z ciepłym – żółtym światłem. Natomiast w przestrzeni biurowej i strefie socjalnej dobre będą lampy sufitowe, z oświetleniem białym – sprzyjającym koncentracji. Trzeba pamiętać o tym, że obecnie pracownicy poszukują przestrzeni, w której czuć się będą jak najbardziej komfortowo. Dlatego aranżując biuro, pracodawcy powinni wykazać się inicjatywą wyposażyć je tak, by spełniało wszystkie opisane powyżej oczekiwania.